0 polubił...

Fizjoterapia okiem eksperta + niespodzianka

Bóle pleców, napięcie, stres, nieprzespane noce… towarzyszyły mi przez jakiś czas (wszystkie te czynniki najbardziej doskwierały kilka miesięcy po porodzie). Wówczas zaufana osoba poleciła mi usługi sprawdzonej i skutecznej fizjoterapeutki. Gdy trafiłam ‚na stół’ i pod fachową rękę Magdaleny Figiel niemal wszystkie te dolegliwości odeszły jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Tak, teraz mogę stwierdzić – ta dziewczyna potrafi czarować. I nie, wcale nie mydlę Wam oczu (nigdy tego nie robię!) a o skuteczności fizjoterapii u tej specjalistki możecie się przekonać osobiście, wybierając się na wizytę, na którą mam dla WAS zniżkę – szczegóły poniżej.

Poznajcie Magdę, mamę dwójki chłopców i wspaniałą fizjoterapeutkę z Gorzowa. W zawodzie spełnia się od kilku lat. Jak sama twierdzi fizjoterapia to Jej pasja a ja uwielbiam ludzi z pasją, tym bardziej chciałam Wam Ją przedstawić.

Magda zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań, zatem zapraszam do lektury, a jeśli nasuną się Wam dodatkowe pytania śmiało piszcie je w komentarzach a my z Magdą przygotujemy dodatkowy wpis.


Gdy przygotowywałam wpis dotyczący porad dietetycznych oraz wizyty u dietetyka otrzymałam informację, że każdy, choć raz, powinien udać się do dietetyka. Czy do fizjoterapeuty również? W końcu nie raz zdarza się, że coś nas boli, w krzyżu strzyka i to niezależnie od płci czy wieku. Czy takie z pozoru błahe dolegliwości powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty?

Oczywiście, z doświadczenia wiem, że niezależnie od wieku i płci, każdy z Nas miewa dolegliwości bólowe, szczególnie w okolicy kręgosłupa. Wpływa na to siedzący tryb pracy, długotrwałe pozycje zgięciowe, dźwiganie Naszych maluchów itp. Warto wówczas zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, ponieważ czasami zwykła nauka prawidłowej postawy ciała, potrafi przynieść pierwsze efekty. Ćwiczenia profilaktyczne są tak samo ważne jak terapia lecznicza. Obecnie żyjemy w zabieganym świecie, więc tych dolegliwości bólowych przybywa coraz więcej. Polecam każdemu udać się do fizjoterapeuty w celu oceny postawy ciała, aby zniwelować wszelkie zaburzenia.


Dorosły sam może zdecydować czy i kiedy wybrać się do fizjoterapeuty, a jak to wygląda z niemowlętami i małymi dziećmi? Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta? Czy jest coś co powinno zwrócić szczególną uwagę rodziców, opiekunów, lekarza?

Uważam, że pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna może się odbyć, kiedy niemowlę ma 3-4 miesiące, chyba że lekarz jeszcze podczas pobytu w szpitalu zaleci inaczej. Natomiast jeśli dziecko jest zdrowe, wystarczy jeśli będzie to wiek 3-4 miesięcy. Wówczas maluszek powinien osiągać symetrię głowy i tułowia, w tym okresie można wyłapać pierwsze nieprawidłowości. Szczególną uwagę rodziców powinien zwrócić sposób układanie się dziecka, to znaczy, czy się pręży i wygina do tyłu lub w literę C, jest niespokojne i płaczliwe, czy nawiązuje kontakt wzrokowy oraz odwrotnie, czy jest zbyt spokojne, nie unosi rączek ani nóżek, nie wkłada rączek do buzi itp. Tak naprawdę każde niepokojące zachowanie powinno być skontrolowane, ponieważ wcześnie podjęta rehabilitacja daje większe szansę na sukces leczenia. Osobiście wolę mamy, które uważają że być może panikują i wolą sprawdzić czy wszystko jest w porządku niż osoby, które nie widzą lub nie chcą widzieć problemu i zgłaszają się kilka miesięcy za późno. Dlatego zachęcam wszystkie mamusie, aby kontrolowały swoje maluszki u fizjoterapeuty 🙂


Pamiętam jak będąc w ciąży zastanawiałam się nad tym aby wybrać się masaż. Czy wg Ciebie kobiety w ciąży mogą korzystać z tego typu usług? Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?

Masaż w ciąży jest zupełnie bezpieczny i naprawdę nie ma powodów do obaw. Oczywiście najważniejszym warunkiem przystąpienia do masażu jest prawidłowy przebieg ciąży i zgoda lekarza ginekologa. Jeżeli występują krwawienia lub inne nieprawidłowości, wówczas masaż nie jest wskazany, ponadto pierwszy trymestr i końcówka ciąży. Jeśli chodzi o inne przeciwwskazania to są one takie same jak u osób, które nie są w ciąży. Natomiast wspomnę krótko o korzyściach masażu : kojący wpływ na układ nerwowy, głęboki relaks i odprężenie, regulacja przemiany materii i poprawa funkcji trawienia, oczyszczenie, odżywienie i dotlenienie organizmu, ale chyba najważniejsze to zmniejszenie dolegliwości bólowych kobiet w ciąży. Także szczerze zachęcam wszystkie Panie do skorzystania z masażu, na pewno poczują się dużo lepiej 🙂

Rozstęp mięśnia prostego brzucha – ostatnio coraz częściej spotykam się z tym terminem. Ten problem spotyka tylko kobiety po ciąży? Można temu zaradzić?  Jak ‚wyleczyć’?

Rozstęp mięśnia prostego brzucha występuję czasami już w ciąży, w II lub częściej w III trymestrze. Zauważalny jest również po porodzie, w wyniku rozszczepu mięśni prostych brzucha, które nie schodzą się do pozycji przed ciążą. Pomiędzy mięśniami prostymi brzucha dochodzi do rozciągnięcia kresy białej i w brzuchu pozostaję jakby „dziura” – termin używany przez same pacjentki. Panie skarżą się, że po zjedzeniu czegokolwiek brzuch układa się w charakterystyczny stożek, przypominający ciążę. Ponadto można zauważyć wędrujące jelita lub po prostu „dziurę” w brzuchu. Najlepszym okresem na zamknięcie rozstępu jest okres połogu, ponieważ w tym czasie działają również hormony, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać pożądany efekt. Ale zdarzają się Panie 5-6 lat po porodzie i z takimi również można ćwiczyć i często dochodzi do zamknięcia rozstępu. Najważniejsze to znaleźć wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który pokaże jak ćwiczyć i czego unikać, żeby brzuch był zdrowy, płaski i w doskonałej formie


Dużo ciekawych informacji znajdziecie przeglądając stronę internetową tego eksperta www.fizjomedical.com
Zachęcam również do zaglądania na funpage
Rehabilitacja dzieci i dorosłych Magdalena Figiel

Na facebooku (link powyżej) znajdziecie m.in.: fotorelacje z warsztatów z kilkumiesięcznymi maluszkami i z dziećmi w wieku przedszkolnym.

 


Uwaga!

Na hasło: „mamnatooko blog” mam dla Was zniżkę 20% na konsultację fizjoterapeutyczną w Fizjomedical

Oferta ważna do końca maja 2017

 

10 komentarzy

 • AniaAnia

  Maj 09, 05 2017 08:42:15

  Ooo coś dla mnie! Akurat szukam dobrego fizjoterapeuty. Dziękuję po stokroć!

  • Gosia Kacprowska

   Maj 10, 05 2017 09:13:44

   Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂

 • Nastka

  Maj 10, 05 2017 10:39:23

  Masaż w ciąży … ach marzy mi się😊 muszę pokazać ten wpis mężowi 😁

  • Gosia Kacprowska

   Maj 10, 05 2017 10:46:49

   Koniecznie, jeśli nie ma przeciwwskazań to warto skorzystać z tej formy odprężenia 😊

 • Kinia

  Maj 10, 05 2017 10:44:38

  Ja chyba mam ten rozstęp mięśnia! Nie wiedziałam co z tym zrobić. Dzięki!!!

  • Gosia Kacprowska

   Maj 10, 05 2017 10:47:26

   Oj, zgłoś się do specjalisty.powodzenia

 • K.Rodzynek

  Maj 12, 05 2017 09:30:22

  Masaż w ciąży! To coś dla mnie! Dobrze wiedzieć kiedy wybrać się z maleństwem do takiego specjalisty. Nigdzie o tym nie słyszałam a nawet nie spotkałam się z takimi wskazówkami w żadnej książce. Znowu dzięki.
  Super blog! Zostaję tu na dłużej

 • MagdaLenka

  Maj 12, 05 2017 10:38:01

  O chętnie wybiorę się na taką konsultację

  • Gosia Kacprowska

   Maj 12, 05 2017 10:41:21

   Polecam 🙂

 • Mmmoznabytak

  Czerwiec 05, 06 2017 10:06:12

  Zonie podpowiem!

Dodaj komentarz